C. Reinhardt as Top baggrund, motorcykler
Top menu baggrund
Motorcykler sektion
Scootere
Motocross sektion
ATVere sektion
Mobility sektion, link til webstedet for den partner
Udstyrs sektion
Find forhandler
Produktsøgning
Søg input

Cabergs styrthjelme vinder tests

Således har Cabergs V2R hjelm allerede sidste år fået hele 5 ud af 5 stjerner for sikkerhed. Justissimo GT kan bryste sig af 4 ud af fem, og for ganske nyligt har også Sintesi hjelmen blandet sig i det fine selskab og fået 4 ud af 5 mulige stjerner i sikkerhed.

V2RJustissimo GTSintesi Sharp 4 stjerner

Alle hjelme testes med 3 forskellige fald-hastigheder på henholdsvis højre og venstre side, på fronten lige over visiret, på baghovedet såvel som på selve toppen af hjelmen. Underlaget hjelmen falder på, er både fladt såvel som bulet, for på denne måde at efterligne den virkelige verden bedst muligt.

 

Ved test er hjelmen udstyret med indvendigt måleudstyr, der fortæller om hjernen ville have taget skade med et fald med den hjelm der testes. Disse tal sammenlignes med tal fra den virkelige verden, og SHARP fordeler derefter stjernerne for, hvor sikker hjelmen er blevet fundet i testen.
Se det store udvalg af Caberg hjelme her.

 

Left bottom menu background
Om Reinhardt
Kontakt
Disclaimer
Forhandlerlogin
Sitemap
Rigth bottom menu background